Sağlık

Bilim İnsanları Kanıtladı: Tutkulu Bir Cinsel Birliktelik Ölümcül Astım Krizini Tetikliyor!

Bazı araştırmalar cinsel aktivitenin birtakım beşerler için astım tetikleyicisi olabileceğini söylüyor. Pekala cinsel birliktelik astım krizini nasıl tetikleyebilir? Ayrıntılar için sizleri şöyle alalım… ?

Kaynak: https://www.allergicliving.com/2022/1…

Cinsellik, ikili ilgilerde değerli bir nokta malumunuz. Bu nedenle de birçok araştırmanın konusu cinsellik.

Cinselliğin en değerli araştırma mevzularından olmasının da kimi sebepleri var doğal ki. Bu sebeplerin en başında da sıhhat geliyor!

Uzmanlar bu sefer de tutkulu bir cinsel birlikteliğinin astım krizini ve teneffüs yolları hastalıklarını etkileyebileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, hararetli bir cinsel birlikteliğin tetiklediği astım krizi nedeniyle İngiltere’de yaklaşık 1400 kişiyi öldürdüğünü de söylüyor.

“Cinsel birliktelikte harcanan enerji iki kat merdiven çıkmaya eşdeğer.”

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Üniversitesinden Dr. Ariel Leung, cinsel birliktelik nedeniyle tetiklenen astım krizi olaylarının ender olduğunu ve hastalar bunun nedeninin cinsel birliktelik olmadığını düşündüğünün altını çiziyor.

Egzersize bağlı astım ataklarının sebebi, birliktelikten sonra ağır teneffüs sebebiyle ortamdaki havanın daha serin ve kuru hale gelmesidir.

Uzmanlara nazaran, bu da akciğer astarlarını tahriş edip şişmelerine neden oluyor.

Belirtiler ortasında hırıltılı teneffüs, öksürük ve nefes darlığı görülebilir.

Ayrıca, Leung, astımlı bireylerin varsayımı olarak yüzde 40 ila 90’ının egzersize bağlı semptomlara sahip olduğunu belirtiyor.

Leung ve meslektaşları, astımla ilişkili olabilecek “balayı astımı/riniti” adını verdikleri bir hastalığı da araştırdılar.

‘Balayı riniti, bir kişinin birliktelik esnasında apansız havasız ve sıkışık hissettiği bir durumdur.’

Ayrıca bilim insanları, sperm ve vücut salgılarına ya da lateks prezervatiflere karşı alerjik reaksiyonların görülebildiğinin de altını çiziyor.

Buna rağmen bilim insanları, cinsiyete bağlı astım krizi vakasının sayıca az olduğunu gördüler. Bunun sebebinin muhtemelen ‘astım ataklarından mustarip olanların asıl tetikleyiciyi anlayamadıklarından’ ötürü olduğunu düşünüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu