Ekonomi

Binance’ten sektörel kurtarma fonu hamlesi

Dünyanın en büyük kripto varlık platformu Binance’in CEO’su Changpeng Zhao Twitter’da, Binance’in son devirde FTX platformunda yaşanan olayların akabinde gelen olumsuz tesirleri azaltma ve likidite sorunu yaşayan ancak güçlü olan projelere yardım hedefli bir fon oluşturduğunu açıkladı.

Zhao ayrıyeten öbür şirketleri de fona yatırım yapmaya davet ederken, “Kripto bir yere gitmiyor. Biz hâlâ buradayız. Haydi tekrar inşa edelim” sözlerini kullandı.

Açıklamanın akabinde Bitcoin yaklaşık yüzde 6 artış gösterdi.

FTX’i iflasa sürükleyen süreç

Binance ile FTX ortasında başlayan gerginlik sonucunda, FTX’in likidite sorunu yaşadığı ve platformun CEO’su Sam Bankman-Fried’in nakit enjeksiyonu için birçok platforma başvurduğu ortaya çıkmış, müracaatların sonucunda FTX’in Binance’e satışını içeren lakin bağlayıcı olmayan bir muahedeye varılmış, daha sonra ise Binance tarafından muahededen vazgeçildiği açıklanmıştı.

Bu gelişmeler ile birlikte, ortalarında SEC ve CFTC de olmak üzere birçok kurum FTX’e soruşturma başlatmış, Bankman-Fried bir günde 14,6 milyar dolar kaybetmiş ve platformun ana merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki varlıkları dondurulmuştu.

Son olarak ise, 8 milyar dolar sermaye açığı bulunan platform iflas süreçlerini başlatmış ve CEO Bankman-Fried istifa etmişti. Bu olayların sonucunda Bitcoin ise 2 yılın akabinde birinci kez 16 bin doların altına düşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu