Haber

Özel: “Bu ‘U’ Dönüşü Falan Değil. Bu Omurgasızlık. Bu Siyasi Karaktersizlik. Bunlar İktidarda Kalmak İçin Yarın Gidip Fetullah Gülen’le de El…

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretini eleştirdi. Özel, “Süleyman Soylu Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmiş. Mayıs 2021, ‘ABD’yle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri 15 Temmuz Darbesi’nin failleridir. Bugün Cumhurbaşkanımızı anti semitizmle suçlayanlar, 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar. Ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu telaffuzlar için sipariş vermiş anlaşılmıyor mu? Palavra ve iftirayla Türkiye iktidarını yıpratmak istiyorlar.’ Bunu söylediği şahsın gitmiş elini sıkmış. Bu ‘u’ dönüşü falan değil. Bu omurgasızlık. Bu siyasi karaktersizlik. Bu para için söylemi terk etmek demek. Sen FETÖ’nün finansmanıyla 51 tane vilayet gezip ‘evet’e çalıştın. Sonra da FETÖ’nün lansmanıyla AK Parti’ye karıştın. Senin özün, kökün seni oraya getirenler daima o FETÖ’cüler. Şimdi FETÖ’nün lansmanıyla, finansmanıyla başımıza kaygı olmuş birisi gitmiş 15 Temmuz’un finansörü dediklerinin elini sıkıyor, pişkin pişkin gülüyor. Bunlar iktidarda kalmak için yarın gidip Fetullah Gülen’le de el sıkışır, Soylu’ya vazife verilsin gider elini de öper” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bugün TBMM’de basın toplantısı yaptı. Özel, şunları söyledi:

“ÖYLE BİR DURUMA GETİRDİLER Kİ REJİMİ KİMSENİN MECLİS’İ, MECLİS’İN KARARINI TAKTIĞI YOK”

“Elimizde bu Meclis’e karşı yapılmış büyük bir saygısızlık var. Dün TBMM beş grup ve bağımsız milletvekilleri Meclis’in olağan akışı içinde başkanlığın sunuşlarını dinliyoruz. Başkanlık, Mustafa Şentop Avusturya Meclis Lideri Wolfgang Sobotka’nın vaki davetine icabet etmek üzere 28-29 Kasım tarihlerinde Avusturya’ya resmi bir ziyarette bulunması planlanıyor ve Genel Kurul’un onayı isteniyor. Bu okunurken çoktan Mustafa Şentop’un Avusturya’daki temaslarıyla ilgili basın özetlerini okumuştum. Meclis oy verirse gidecek.

Öyle bir duruma getirdiler ki rejimi kimsenin Meclis’i, Meclis’in kararını taktığı yok. O gidiyor karar arkadan gelir. Süleyman Soylu’nun muhtarlara verdiği, ‘siz yıkın karar arkadan gelir’ telaffuzunun çok daha ilerisinde, milletvekillerinin gözünün içine baka baka en çok da kendi milletvekillerine, ‘kardeşim siz burada parmaktan ibaretsiniz, biz kararı veririz, sizde ona göre oy kullanırsınız’ diyor. Bunu içine sindirebilen bütün AK Parti milletvekillerine ikram ediyoruz. Bir ülkede Meclis bu hale geliyorsa bir iktidar partisi kümesi da buna sessiz kalıyorsa daha söylenecek bir şey yok. Tek adam rejiminin Meclis’i nasıl gördüğü, özellikle kendi milletvekillerini nasıl gördüğü noktasında önemli tarihi bir belge olarak not ediyoruz.

“SEÇİMLERİ İLK TURDA KAZANMAK İÇİN SON DERECE MOTİVEYİZ”

Seçimleri ilk turda kazanmak için son derece motiveyiz. Çalışmalarımızı da ona göre sürdürüyoruz. İkinci tur hesapları yapanların, ‘ikinci çeşitte bayrama mı denk geliriz’ diyenlerin, ‘Birinci tıpta kaybeder miyiz, ikinci çeşide götürebilir miyiz’ hesabında olanlar döndüler ve hep birlikte bu metne saldırmaya başladılar.

Bugüne kadar Altılı Masa ‘dağıldı, dağılacak’ demekten bizim gerçekleştirdiğimiz ortak işleri görmeyenler bunu konuştular. Ama Türkiye üzerinde uzlaşılan metni konuştu. Tabi talimat saraydan olunca hep bir ağızdan saldıracaklar. Dün Devlet Bahçeli kürsüye çıktı eline iki tane Anayasa taslağı almış. Bunlardan bir tanesi kendi partisinin taslağı diğeri kurucusu olduğu vakfın TASAV’ın taslağı. Bir tane de AK Parti’nin var etti mi sana üç tane taslak, bir ittifak üç taslak. ‘Altılı Masa’da mutabakat sağlanamıyor’ diyorlar. Altı başkan çıkmış tıpkı taslağı tutuyor elinde. ‘Bizim metnimiz bu’ diyor. Cumhur İttifakı’nda iki partinin üç tane taslağı var. Üzerlerinde uzlaşabildikleri bir metin görmedik. Diğer taraftan MHP, ‘altınız bir yanda, ikimiz bir yanda’ diyor. Büyük Birlik Partisi’ne ne oldu? Her gün çıkıp rolünü büyüterek bir şeyler söyleyen Destici. Benim bastırmamla üçünüz nikahta bir tane fotoğraf çektirdiniz. Bizimkiler her seferinde altılı fotoğrafı en hoş halde veriyorlar. Mutabakat metnini imzalıyorlar. Bunlar üç partiydi Bahçeli niçin iki partiye indirdi?

“BAHÇELİ TUHAF HESAPLARINA DEVAM EDİYOR”

Bahçeli tuhaf hesaplarına devam ediyor. Geçmişte yaptığı matematik hesaplarıyla güldüren, eğlendiren artık, ‘bizce beşer yıllık üç dönem olsa etti mi sana üç kere beş yirmi beş’ diyor. Üç kez beş yirmi beş etmez de Tayyip Erdoğan, ‘iki kere iki beş eder’ dese Bahçeli, ‘Tayyip Bey kerrat cetvelindeki tarihi hatayı düzeltti’ der. Artık de o kerrat cetveliyle sarayım cetveliyle çarpınca Allah bu türlü şaşırtıyor işte. Bu türlü palavra yanlış konuşuyorsun.

Esas problem kazanacak bir ümit veremedikleri için kaybettirmeye, karşı tarafa saldırmaya oynadıklarının açık beyanıdır. Bir partinin başkanına milletin yüzde 60’ından oy alması beklenen, son seçimde bile yarısından neredeyse oy almış olan siyasi partilere lakap takmak ‘Altılı Ganyan’ demek yakışır mı? Burası ‘Altılı Ganyan’sa siz sıralı üçlüydünüz düne kadar şimdi ikili bahse mi döndünüz? Hanginiz hanginizi ne zaman nerede bırakacak? Gemiyi ilk kim terk edecek?

Bana ‘Tipi Tip’ dedirdiler, ‘gözlüğümü de burnumu da seviyorum’ dedim. En neşeli kahraman, çocukların hepsi Tipi Tip’i sever. Fakat bir de siyasetin Gargamel’i olmak var. O gün sen bunu hesap etmedin mi diye odandan kovduğun adam bugün anlaşılan yine metne katkı vermiş. Sıralı üçlü yattı, ikili bahse bakacak Cumhur İttifakı. Milletin kuponunu bilemem de gönlünde hiç yoksunuz. Geçmişte banko oynayanların seçim günü geldiğinde sizi nasıl yarış dışı bıraktıklarını göreceksiniz. Geçmişte ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ sizin laflarınız. O koşuda protesto vardı mesela hile olduğunu yönelik itiraz var. Hepsinin birden hesabını o son koşuda göreceğiz. Nal toplayacaksınız.

“12 CUMHURBAŞKANI KARARNAMESİ, 19’DA KANUN İPTAL EDİLDİ”

Bugün sabah tekrar bir Anayasa Mahkemesi iptal kararıyla karşı karşıyayız. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanının üyelerinin tamamına yakınını atadığı hatta sözde tarafsız cumhurbaşkanı dönemini de kattığınız zaman üyelerinin tamamını atadığı bir Anayasa Mahkemesi’yle karşı karşıya değiliz. Hepsini Tayyip Beyefendi atadı. Artık geldiğimiz noktada mızrak çuvala sığmıyor. Elbette ki pek çok yerde vermeleri gereken kararları vermiyorlar, veremiyorlar. Oy çokluğuyla da olsa Tayyip Erdoğan’ı rahatsız edecek çoğu kararı alamıyorlar. Ama bir gerçek var Anayasa’nın 104’üncü maddesinin 17’inci fıkrası açık. ‘Kanunla düzenlenen yere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olmaz’ diyor. Tuttular, ‘Türk Akreditasyon Kurumu’nun çalışanına ait düzenleme’ Genel Kurul’da tekraren söyledik ‘yapamazsınız’ diye. Toplumsal güvenlikle ilgili çalışanla ilgili düzenlemeye Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olmaz. 5510 sayılı yasa var, orada düzenleniyor. Tekrar yaptılar, başvurduk yeniden iptal edildi. Sembolik ehemmiyeti şu: Bu sene iptal edilen 12’inci Cumhurbaşkanı Kararnamesi, 19’da kanun iptal edildi.

İktidarlarının 20’inci yılında kendileri için Anayasalar her doğana yapılacakken Erdoğan’a yapılmış bir Anayasa’yı her gün çiğneyen bir iktidar var. Bir de Anayasa’ya terslik sav ettiğimizde büyük büyük laflar ediyorlar. Sonuçta Anayasa Mahkemesi’nin durumu belli kompozisyonu belli ama bu kadar açık ihlalleri halen daha usanmadan yapan Anayasa’yı her gün çiğneyen bir tek adam rejimi bir saray rejimiyle karşı karşıyayız.

“MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA BAĞLI ASKERİ PERSONELE AYDA 180 LİRA VERİYORLARMIŞ”

Kamuda çalışan çalışanın promosyonla ilgili şikayetleri oldu. Uğraştık, biliyorsunuz daima birlikte çaba ettik Süleyman Soylu jandarmayı, polisi inanılmaz mağdur etmişti. Bankaların promosyonlarını kendilerine alıp polislere komik promosyonlar ödüyorlardı. Büyük uğraşlar sonunda onlar düzeldi. Artık önümüzde hala daha Diyanet işçisinin promosyon sorunu duruyor. Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri personele ayda 180 lira veriyorlarmış. Bu konuda mücadele ediyoruz bu iki, emekli maaşını PTT’den alan emeklilerin promosyonları çok düşük bununla gayret ediyoruz bu üç, bunların peşini bırakmayız. Ey Hulusi Akar geleceksin buraya senin çalışanın 180 lira alıyor. Halbuki emekli tek başına karar verdiğinde 8 bin lira 10 bin lira promosyon alabiliyor. Koca silahlı işçi, silahlı kuvvetler ismine pazarlık edecek bu sayıya istek gösterilecek. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok.

Vatandaş özel kesimde çalışıyor. En büyük isyan davet merkezi çalışanlarından geldi. Sonrasında baktık ki pek çok yerde sorun var. Kamu da değil özel bölümde çalışanların maaşı için şirket bankayla mutabakat yapıyor, parayı şirket alıyor. Kanun teklimiz o dur ki; ortadan şirketi çıkartıyoruz. ‘Bankalar maaş yatırdıkları kişilere promosyonları doğrudan ödesinler’ diyoruz. Bütün yolsuzluklar ortadan kalkıyor. Yılda 8-9-10 bin lira haksızlık yapan işverenin cebinden çalışanın cebine girse üzücü mı? Bu türlü bir kanunu bu türlü bir Meclis’te gündeme almama gerekçeniz nedir?

“KAPANAN BELEDİYELER BİRİNİN DERDİ DEĞİL BU ÜLKENİN SORUNU”

Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘burada bol bol masada toplanıp dağıtmak çıkar. Eski Türkiye’nin ipiyle indikleri kuyudan terör örgütlerinin güdümündeki partiyi kollayan teklif çıkar.’ Ne oldu bu laflar? Ezberlemiş bu lafları söylüyor. Ne çıktı ortaya? Şimdi, ‘Masanın etrafındakiler bunlara ne verirsek memnun olurlar buna çalışmışlar. Birinin kaygısı kapanan belediyeler, bundan sonra kapatılmayacakmış. Başkasının kaygısı Hazine yardımı azmış. Herkese bir şey verelim suretiyle oy toplayacaklar’ diyor. Kapanan belediyeler birinin derdi değil. Bu ülkenin sorunu oy verenlerin derdi. Sen küçücük bir parti noktasından iktidar partisi noktasına gelirken demokrasinin her imkanından yararlandın. Ama kimse senin kazandığın belediyeye kayyum atamadı. Sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandığında o gün ülkeyi yönetenler Recep Tayyip Erdoğan, ‘şunu odağı olmuş, bunun odağı olmuş’ deyip seçildiğinin 10’uncu gününde oraya kayyum atasaydı, belediye başkanlığı yaptırmasalardı, sonra seni okuduğun bir şiirden dolayı siyasetten menettiler. Cumhuriyet Halk Partisi o gün sizinle birlikte Anayasa değiştirip ‘böyle şey olmaz’ dedi. Bir genel başkan partisi kazandıysa milletvekili de olabilmelidir, başbakan da olabilmelidir. Biz kayyum atanan belediyelerde kimine yüzde 83 oy vermiş seçmen sen hazmedememişsin kayyum atıyorsun.

Koskoca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi burada milletvekili olan belediyenin eş başkanı Selçuk Bey. Milletvekiliydi zaten dokunulmazlığı var. Gitti başvurdu, kağıt aldı aday olabilir. Diyarbakır Belediyesi’ni kazandığı gün soruşturma başlatıp belediyeyi elinden aldınız. Hiçbir lidere nasip olmayacak en yüksek oyla seçilmişlerdi. Burada Diyarbakır halkına hakaret var. ‘Sen seçemezsin. Beni seçmediysen hiç kimseyi seçemezsin. ya benimsin ya kimseninsin’ bu yaklaşımlar. Biz burada millete taaddütte bulunuyoruz ‘başa geleceğiz ama senin kararına saygılı olacağız’ diyoruz. Biz iktidardayken sen Kayseri Belediyesi’ni tekrar kazansan oraya kayyum atasam güzeline mı gidecek? Bunu yapmayacağız diyoruz. Demokrasiyi sadece kendisini iktidarda tutmak için bir araç ve iktidarda kaldıktan sonra demokrasiyi mümkün olduğu kadar kısıtlayacağı bir araca dönüştürmekten öbür bir hesabı olmayanın anlayacağı budur.

“DAMADIN ÖRTÜLÜ OLARAK YÖNETTİĞİ, YÖNETTİRDİĞİ ÜLKEDE HERKES PERİŞAN DURUMDA”

Hazine yardımında benim sıkıntım yok ki. Hazine yardımında en çok anlatan en çok ağlayan Büyük Birlik Partisi. Güya millete dağıtıp oy alacağız. Küçük partilerin, üye sayısı az partilerin, yeni kurulmuş partileri siyasete dahil olması konusunda önüne mahzur koymama işidir bu. Artık demokratik şeyleri eleştiriyorsunuz. Bir de ‘bunların derdi ülkeyi yönetmek değil, devletin imkanlarıyla kendileri arasında bölüşecek paravan bir şirket kurmak. Biz size paravan şirket kurdurmayız’ demiş. Yıllar evvel biz devleti ‘şirket gibi yöneteceğiz’ diyordun. O hale dönüştürdüğünüz yapıyı tekrar önemli bir devlete, millete karşı, halka karşı sorumluluk duyan bir yürütmeye kavuşturmak istiyoruz. Çok uygun yönetilen aile şirketleri var o başka husus, ülkenin görünümü dışarıdan baktığında aile şirketini bile göstermiyor. Ben buraya geldim başa oturdum ‘kasaya damadı oturtmayı düşünüyorum’ dedin. ‘Eğitimi yok’ dediler, ‘altı ay kur aldırdık’ dedin. O damat bu ülkeyi bu noktalara sürükledi. Hala o damadın örtülü olarak yönettiği, yönettirdiği ülkede herkes perişan durumda. Ne enflasyon denetim altına alınabiliyor ne dolar kuru… Bu kadar işsizlik var bu kadar yoksulluk var.

“ANAYASA’YA GÖRE KABİNE MASASI BİLE ORTADA YOK. SEN AİLE MASASINDAN MEMLEKET YÖNETİYORSUN”

Kasada damat vardı 128 milyar doların uçtuğunu diğerinden duydun. Damadın ‘af’ talebini kabul ettin. Örtülü Etraf Bakanı hanımefendi, ulusal eğitim sorunlarına mahdumlardan biri bakıyor. Bir tanesi spor işlerine bakıyor Okçuluk Vakfı’ndan. Kadın bakanlığını örtülü olarak kızın yönetiyor. Bir damat savunma sanayi işlerine bakıyor. Biz miyiz ülkeyi aile şirketine çeviren? Aile masasıyla, kabine masasının birbirine paralel görevleri var. Anayasa’ya nazaran kabine masası bile ortada yok. Sen aile masasından memleket yönetiyorsun.

Bu ülkede en âlâ etraftan anlayanın senin eşin olması, bayan problemini en yeterli bilenin kızın olması, spor işlerinden anlayanın oğlun olması, Ulusal Eğitim’e TÜRGEV’i, TÜGVA’sı mümkün mü böyle bir şey? Kendi aralarında paylaşmak işte bu. Dünya kadar makamı, mevkiyi eski bakana, eski milletvekiline, ona, buna, yandaşa dağıtan sen değil misin? Çifter maaşları dağıtan sen değil misin? Utanmadan sıkılmadan bunları söylüyorlar.

“BUNLAR İKTİDARDA KALMAK İÇİN YARIN GİDİP FETULLAH GÜLEN’LE DE EL SIKIŞIR”

Süleyman Soylu Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmiş. Mayıs 2021, ‘ABD’yle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri 15 Temmuz Darbesi’nin failleridir. Bugün Cumhurbaşkanımızı anti semitizmle suçlayanlar, 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar. Ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu telaffuzlar için sipariş vermiş anlaşılmıyor mu? Palavra ve iftirayla Türkiye iktidarını yıpratmak istiyorlar.’ Bunu söylediği şahsın gitmiş elini sıkmış. Birleşik Arap Emirlikleri’nin hem başkan yardımcısı hem İçişleri Bakanı. Bu ‘u’ dönüşü falan değil. Bu omurgasızlık. Bu siyasi karaktersizlik. Bu para için söylemi terk etmek demek. Söylediği günkü samimiyetsizliğini söylemek demek. İktidarda tutunabilmek için bir darbeyi araçsallaştırıp o darbeyi yapanlarla samimiydi Soylu. Burada iki kez yüzüne sorduk hala cevaplamış değil. 2010 referandumunda Demokrat Parti sana ‘hayır’ diyeceğiz dedi. Sen FETÖ’nün finansmanıyla 51 tane vilayet gezip ‘evet’e çalıştın. Sonra da FETÖ’nün lansmanıyla AK Parti’ye karıştın. Senin özün, kökün seni oraya getirenler daima o FETÖ’cüler. Şimdi FETÖ’nün lansmanıyla, finansmanıyla başımıza sıkıntı olmuş birisi gitmiş 15 Temmuz’un finansörü dediklerinin elini sıkıyor, pişkin pişkin gülüyor. Bunlar iktidarda kalmak için yarın gidip Fettullah Gülen’le de el sıkışır, Soylu’ya vazife verilsin gider elini de öper.

“FETÖ’DEN BİRÇOK SİYASİ İHRAÇ VARDIR ANCAK FETÖ’DEN İLK SİYASİ İHRAÇTIR KENDİSİ”

FETÖ’den birçok siyasi ihraç vardır fakat FETÖ’den ilk siyasi ihraçtır kendisi. Demokrat Parti bunu referandumda ‘hayır’ diyecektik, FETÖ’nün hesabına ‘evet’ diye çalıştığı için partiden ihraç etti. Kendi partisindeki devirde de söylemeye utanacağım şahsî muhtaçlıklarını bile parti parasından harcadığı için Anayasa Mahkemesi tarafından aldığı cezası, yapılan tespiti de mevcut. Türkiye İçişleri Bakanlığı’nı bunlar yönetiyor. O yüzden utanmaz. O yüzden utanmadan sıkar o eli. O yüzden önüne gelene ‘terörist’ diyenler, dün ‘terörist’ dedikleriyle bugün can ciğer kuzu sarması olurlar. Bunların yönetim anlayışı budur.”

Basın mensuplarının İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’yla ilgili sorularını da yanıtlayan Özel, “Milletin gözü kulağı bizdedir. Açlığı, yoksulluğu, işsizliği bitirelim diye. Geçmiş haftalarda tüketilen bir tartışmayı yeniden ısıtmanın Cumhur İttifakı’na faydası olabilir Millet İttifakı’na yoktur. İki partiden karşılıklı gelen sağ duyulu açıklamalar tarafımızı da memnun etmiştir. Bundan sonraki süreçte milletin kulağına güzel gelecek şeyler söyleyelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort