Teknoloji

Xiaomi, İnsan Odaklı İşletim Sistemi HyperOS’u Tanıttı

Xiaomi, kişisel cihazlar, arabalar ve ev ürünlerinden oluşan akıllı ekosistemine güç veren Xiaomi HyperOS’u “Anın Ötesine Geçin” temalı lansman etkinliğinde duyurdu.

Küresel teknoloji devi Xiaomi, dört ana hedefe odaklanan Xiaomi HyperOS’u duyurdu: Düşük Düzeyde Yeniden Düzenleme, Eşler Arası Akıllı Bağlantı, Proaktif Zeka ve Uçtan Uca Güvenlik. Yeni bir kullanıcı deneyimi vaat eden Xiaomi HyperOS, yeni piyasaya sürülen Xiaomi 14 Serisi, Xiaomi Watch S3, Xiaomi TV S Pro 85″ MiniLED ve Çin’de satışa sunulan diğer cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelecek.

 

Cihazların tüm potansiyelini ortaya çıkarma

Xiaomi, son 13 yılda dünya çapında yalnızca 100 kullanıcıdan 1.175 milyar kullanıcıya ve 200’den fazla kategoriyi kapsayan bir ürün portföyüne ulaşarak önemli bir büyüme elde etti. Nesnelerin İnterneti çağında Xiaomi, birden fazla cihaz işletim sisteminin karmaşıklığıyla karşı karşıya kaldı. Bu deneyim, Xiaomi’yi benzeri görülmemiş yenilikler yapmaya itti ve Xiaomi HyperOS ortaya çıktı. 2017 yılından bu yana geliştirme çalışmaları devam eden ve IoT ortamına tutarlılık kazandırmak amacıyla tasarlanan Xiaomi HyperOS, tüm ekosistem cihazlarını tek bir entegre sistem çerçevesinde birleştiriyor. Xiaomi, yeni işletim sistemiyle cihaz performansını en üst düzeye çıkarmayı, kullanıcı deneyimini daha dengeli hale getirmeyi ve tüm Xiaomi cihazlarının sorunsuz bir şekilde bağlanabilmesini sağlamayı hedefliyor.

Xiaomi HyperOS’un temeli Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemidir. İnanılmaz uyumluluğu ve hassas sistem kaynağı yönetimi yetenekleri, tüm cihazların en iyi performansı sunmasını sağlar. Xiaomi HyperOS’un temel katmanı, yüzlerce cihaz türünü ve binlerce SKU’yu kapsayan 200’den fazla işlemci platformunu ve 20’den fazla standart belge sistemini destekler. Donanım ihtiyaçlarına uygun olarak esnek konfigürasyon, çalıştırma ve dağıtım sağlar. Uyumlu cihazlar için bellek gereksinimleri, 64 KB gibi küçük bir boyuttan 24 GB gibi büyük bir boyuta kadar değişebilir. Gerekli kaynakların yalnızca değişen donanıma göre yapılandırılması, belge tekilleştirme ve temel IO yığınının sıkıştırılması ilkesine bağlı kalan Xiaomi HyperOS, çok az yer kaplıyor. Rakiplerine göre önemli bir gelişme olarak akıllı telefonlarda sistemde sadece 8,75 GB yer kaplıyor.

Xiaomi HyperOS, çeşitli ve karmaşık senaryolarda donanımı ve görevleri gerçek anlamda yönetebilen gelişmiş planlama özellikleri içerir. Bu, dinamik iş parçacığı önceliği ayarı ve dinamik görev döngüsü değerlendirmesi gibi teknik araçlarla elde edilir ve sonuçta optimum performans ve güç verimliliği sağlanır. Kaynak ağırlıklı oyunları Xiaomi HyperOS ile donatılmış bir akıllı telefonda çalıştırmak, standart Android ve diğer yoğun şekilde özelleştirilmiş işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında daha istikrarlı bir kare hızı ve daha düşük güç tüketimi sağlar.¹ Sınırlı işlem gücüne sahip hafif cihazlarda, Xiaomi HyperOS’un zamanlama avantajları daha fazladır. . da belirginleşiyor. Donanım performansını en üst düzeye çıkaran ortak süreçler için birden fazla bilgi süreci birimi arasında görev bölünmesini destekler. Ayrıca Xiaomi HyperOS ile belge sistemi, bellek yönetimi, görüntüleme alt sistemi ve ağ sistemini içeren teknik modüller kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırıldı. Bu sayede farklı cihazların değişen donanım yeteneklerinden verimli bir şekilde faydalanılması ve optimize edilmesi, böylece optimum performansın sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Uçtan Uca Akıllı İletişim: HyperConnect ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşıyor

Yüksek performans sağlamaya odaklanan Xiaomi HyperOS, klasik sistem mimarilerinin sınırlamalarını da ortadan kaldırıyor. Yenilikçi Uçtan Uca Akıllı İlişki yapısını temel alan HyperConnect, sayısız cihaz arasında gerçek zamanlı ağ oluşturmayı kolaylaştırarak liderliği ele alıyor. Entegre cihaz merkezinin kullanıma sunulmasıyla birlikte kullanıcılar artık bağlı cihazların neredeyse tamamını etkili bir şekilde kontrol edebiliyor. Böylece birbirine bağlı ekosistemlerini evde, yolda, ofiste, her yerden zahmetsizce izleyebilir ve yönetebilir. Bu, kullanıcıların Xiaomi ekosistemindeki tüm cihazları sorunsuz bir şekilde tanımlaması ve çalıştırması için yeni bir kolaylık ve verimlilik çağını müjdeliyor.

Xiaomi HyperOS, bağlı tüm cihazları uyumlu hale getirerek yazılımın kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlamasına olanak tanır. Kullanıcılar, video konferans sırasında kamera kaynaklarını kolaylıkla değiştirebiliyor, telefonlarından araç içi kameralara erişebiliyor, tablet veya dizüstü bilgisayar kullanırken akıllı telefonlarının arka kamerasına erişebiliyor ve hatta akıllı telefonları aracılığıyla tabletlerini internete bağlayabiliyor. Ayrıca uygulamalar, pano içerikleri ve bildirimler kullanıcıların ihtiyacına göre cihazlar arasında kolaylıkla taşınabiliyor.

 

Proaktif Zeka, cihazların kullanıcıların niyetlerini anlamasını sağlar

Nesnelerin İnterneti çağında, cihazlar arası iletişim ve yetenek entegrasyonu büyük önem taşıyor. Xiaomi HyperOS, gelişmiş yapay zeka teknolojilerini destekleyen ve cihazların kullanıcılara proaktif olarak yardımcı olmasına olanak tanıyan bir yapay zeka alt sistemi ekleyerek bunu bir adım daha ileri taşıyor.

Xiaomi’nin cihaz ekosisteminin bilişsel merkezi olan HyperMind, cihazlar arası öncü bağlantıları ‘proaktif zeka’ çağına getiriyor. Bu, cihazların kullanıcı ihtiyaçlarını proaktif bir şekilde anlamasına ve buna göre hareket etmesine olanak tanır. HyperMind, kullanıcı ihtiyaçlarını öğrenmek ve cihazları otomatik olarak ihtiyaçlarına göre uyarlamak için cihazların dört algısal özelliğini (ortam, görüntü, ses ve davranış) kullanır. Örneğin, bir kullanıcı akıllı kapının kilidini açtıktan sonra her zaman oturma odasının ışığını açarsa HyperMind bu düzeni öğrenir ve kullanıcının onayını aldıktan sonra odayı otomatik olarak aydınlatır. Bu yenilik, karmaşık cihazlar arası ara bağlantıyı basitleştirir, geleneksel makine öğreniminin maliyetlerini azaltır ve kullanıcıların karmaşık mantık veya tetikleme sistemlerini anlamaya gerek kalmadan cihaz ara bağlantısının rahatlığından yararlanmasına olanak tanır.

Xiaomi HyperOS, sistem uygulamalarına güç sağlamalarına olanak tanıyan geniş tabanlı modeller kullanıyor. Xiaomi AI Assistant artık kullanıcı arayüzü aracılığıyla büyük temel model metin oluşturma yeteneklerine doğrudan erişim sağlayarak konuşma oluşturma ve makale özetleme gibi görevleri mümkün kılıyor. Gerçek zamanlı altyazı, video konferans konuşmalarını notlara ve akıllı toplantı özetlerine dönüştürür. Kullanıcılar, fotoğraf albümlerindeki görselleri aramak ve mevcut portrelere dayalı olarak yapay zeka manzaraları oluşturmak için sözlü ifadeleri kullanabiliyor. “Mi Canvas” uygulamasının tablet sürümü, sıradan karalamaları kusursuz sanat eserlerine dönüştürebilen bir AI fırçası ekliyor. Ayrıca üçüncü parti uygulamalar, yapay zeka alt sisteminin WPS’teki ekran görüntüleri aracılığıyla tek komutla belge anlamı veya sunum oluşturma potansiyelinden yararlanabiliyor.

Xiaomi HyperOS, büyük temel modelleri etkin bir şekilde dağıtmak amacıyla cihazın NPU’suna entegre etmek için AI alt sisteminden yararlanıyor. Bu destek, Xiaomi’nin akıllı telefonlar için kendi ana temel modellerini de kapsamaktadır; model boyutunu ve bellek kullanımını %75 oranında azaltan ve işleme süresini 100 saniyeden sadece 5 saniyeye düşüren işleme temel modeli ile örneklenmektedir.¹ Bu gelişmiş işleme yetenekleri, Xiaomi AI tarafından desteklenmektedir. Assistant’, cihazın fotoğraf albümlerindeki “Metni Görüntüye Dönüştürme” ve “Görüntü Genişletici” gibi özellikleri zaten geliştiriyor.

 

Uçtan Uca Güvenlik, kullanıcıları tüm senaryolarda korur

Kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine büyük önem veren Xiaomi, kullanıcı deneyiminde iyileştirmelere ara vermeden devam ediyor. Xiaomi’nin kendi geliştirdiği TEE, güvenlik alt sisteminin temelini oluşturuyor. Hassas bilgileri korumak için özel olarak tasarlanan bu izole güvenlik sistemi, özel donanım üzerinde çalışır ve akıllı telefonlar, AIoT cihazları ve diğer çözümler için biyometri, şifre ve ekran kilidi gibi çeşitli güvenlik özelliklerini içerir.

Xiaomi HyperOS güvenliğe büyük önem veriyor ve koruma kapsamını yalnızca bireysel cihazlara değil, birbirine bağlı güvenlik modüllerine de genişletiyor. Bu birbirine bağlı güvenlik modülü tabanlı TEE, ağ içindeki cihazlar arasında karşılıklı güveni sağlar. Xiaomi HyperOS, cihazlar arasında bilgi aktarımı için TEE aracılığıyla uçtan uca şifreleme kullanarak tüm ağı daha da güvenli hale getiriyor.

 

Ekosistemin birlikte inşa edilmesi

Xiaomi HyperOS ile Xiaomi, açık kaynak ilkesine bağlı kalarak aktif olarak açık bir yazılım ekosistemi geliştiriyor ve iş ortaklarını akıllı bir ekosistemi şekillendirmeye ve birlikte daha yeterli bir kullanıcı deneyimi yaratmaya davet ediyor.

Xiaomi ayrıca, tüketici IoT ürünleri için özel olarak tasarlanmış bir IoT yazılım platformu olan Xiaomi Vela’nın açık kaynak kullanımına sunulduğunu da duyurdu. Xiaomi tarafından bağımsız olarak geliştirilen bu platform, açık kaynaklı NuttX gerçek zamanlı işletim sistemini temel alıyor. Xiaomi Vela, çeşitli IoT donanımları arasında tek tip bir yazılım platformu sağlayarak, temel donanım farklılıklarını ortadan kaldırarak ve üst düzey geliştiriciler için ortak bir yazılım arayüzü sağlayarak geliştirmeyi basitleştirir. Bu yaklaşım farklı uygulama senaryolarını birleştirir, geliştirmeyi basitleştirir ve verimliliği artırır. Xiaomi Vela’yı IoT cihaz üreticilerine ve geliştiricilerine açık kaynak haline getirerek, Xiaomi, IoT cihaz inovasyonunu teşvik ediyor, performansı artırıyor ve geniş bir cihaz yelpazesinde gerçek zamanlı bağlantı yetenekleri sağlıyor.

Kişisel cihazları, otomobilleri ve akıllı ev ürünlerini akıllı bir ekosistemde birbirine bağlamak için tasarlanıp uyarlanan insan merkezli bir işletim sistemi olan Xiaomi HyperOS, Xiaomi’nin “İnsan x Araba x Ev” akıllı ekosistemini gerçekleştirmeye yönelik stratejik vizyonunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

 

¹ Veriler Xiaomi Dahili Laboratuvarlarında test edilmiştir; gerçek sonuçlar farklılık gösterebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort